Blog

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur

İbuprofen, piyasadaki en yaygın ilaçlardan biridir. Aslında, şu anda ilaç dolabınızda bir veya iki şişe ibuprofen var. Ağrı kesici ve antienflamatuvar, Advil ve Motrin dahil olmak üzere çeşitli marka isimleri altında satılmaktadır ve çeşitli rahatsızlıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. İster baş ağrınız ister ateşiniz olsun, ibuprofen ağrısız ve ateşsiz olmak isteyen insanlar için başvurulacak yol olma eğilimindedir.

Göre WebMD ,ibuprofen nonsteroid antiinflamatuar ilaç olarak sınıflandırılır - daha yaygın olarak NSAID olarak bilinir. NSAID'ler, vücudunuzun iltihaplanmaya neden olan ve daha sonra ağrıya, şişmeye ve ateşin dağılmasına neden olan maddeler üretmesini durdurarak çalışır. İbuprofen'in çoğu formu reçetesiz olarak satın alınabildiğinden, ilacın büyük ölçüde güvenli olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, ibuprofen riskleri olmadan gelmez - bazıları tedavi edilmediğinde yaşamı tehdit edebilir.

Görünüşe göre, özellikle günlük olarak çok fazla alırsanız, vücudunuzun ibuprofene olumsuz tepki vermesinin birkaç yolu vardır. İbuprofen'i her gün aldığınızda vücudunuza olan şey şu şekildedir.

Her gün ibuprofen alırsanız mideniz ağrımaya başlayacaktır.

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen alırsanız mideniz ağrımaya başlayacaktır.

Her gün ibuprofen alırsanız, kendinizi bir karın ağrısıyla ikiye katlanmış bulabilirsiniz.

Her gün ibuprofen almaktan kaynaklanan en yaygın yan etkilerden biri mide ağrısıdır. Ve hapları her gün aç karnına alıyorsanız, vücudunuzun bunun için size teşekkür etmeyeceğine inansanız iyi olur. Tarafından belirtildiği gibi Günlük Sağlık ,Ağrıları ve ağrıları için ibuprofen deneyenlerin yüzde 50 kadarı, karın ağrısı, ishal ve bunlara neden olan diğer karın sorunları nedeniyle ilaca güvenemiyor. Öyleyse, bir süredir ibuprofen'i şeker gibi patlatıyorsanız, bu kararın ilerleyişini yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Göre Advil web sitesi, NSAID ayrıca acil servise gitmeyi gerektiren 'şiddetli mide kanamasına' neden olabilir. Elbette, ibuprofen'i yemeksiz aldıktan sonra hafif bir rahatsızlık fark ettiyseniz, ilaçla birlikte biraz yemek yemenin faydası olabilir. Bununla birlikte, ibuprofen yemekle birlikte alındığında bile mide ağrısına neden oluyorsa, muhtemelen doktorunuzla alternatif ilaçlar hakkında konuşmalısınız veya bilimsel olarak kanıtlanmış doğal ilaçlar .



Her gün ibuprofen alırsanız vücudunuz felç riski artacaktır.

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen alırsanız, vücudunuz felç riski artacaktır.

İbuprofen tezgahta satılsa da ve ilaç için reçeteye ihtiyacınız olmasa da hafife alınmamalıdır. Doktorunuz size her gün belirli bir miktar almanızı özellikle söylemediyse, en iyisi biberonun önerdiği şeye bağlı kalmaktır. Bunun nedeni, her gün ibuprofen almanın en büyük risklerinden birinin, felç geçirme riskinin artmasıdır.

Göre Mayo Kliniği ,steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar inme riskinizi artırır. Bu nedenle, yalnızca ihtiyacınız olan miktarı almanız son derece önemlidir ve ilacı her gün almamaya çalışmak özellikle önemlidir. NSAID'lerin vücudun inme riskini artırdığı açık olsa da, gerçekten net bir gösterge yoktur.nedenMayo Clinic'in bildirdiği gibi.

Her şey düşünüldüğünde, özür dilemektense güvende olmak ve ibuprofen söz konusu olduğunda önerilen doza bağlı kalmak daha iyidir. Sonuçta, ibuprofen'i her gün alırsanız, sadece vücudunuzu felç geçirme riskine daha da maruz bırakmış olursunuz - ve kimse bunu istemez.

Her gün ibuprofen kullanmak böbrek hastalığına neden olabilir

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen almak böbrek hastalığına yol açabilir

İbuprofen'i her gün almak böbreklerinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bilmiyorsanız, böbrekleriniz oldukça önemli organlardır. Tarafından belirtildiği gibi Ulusal Böbrek Vakfı Böbrekleriniz, atıkları vücudunuzdan atmak için çalışır ve ayrıca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu önemli hormonları üretir. Böbreklerinizi sağlıklı tutmanın neden önemli olduğunu herkes görebilir; ancak, hazır atıştırmalıklarınız gibi böbrekleriniz için en kötü yiyecekler Ağrı kesici ilaçlarınız böbrekleriniz için en kötü ilaçlardan biri olabilir. Aslında ibuprofen gibi ağrı kesicileri düzenli olarak alırsanız böbrekleriniz hastalanabilir.

Ulusal Böbrek Vakfı'na göre, ibuprofen, naproksen ve yüksek dozda aspirin gibi ilaçların uzun süreli ve alışılmış kullanımı kronik interstisyel nefrite neden olabilir - böbrek tübülleri arasındaki boşlukların iltihaplandığı bir hastalıktır. MedlinePlus.com ). İbuprofen'i sporadik olarak önerilen dozlarda almak böbreklerinize zarar vermemelidir, halihazırda böbrekle ilgili hastalıklarınız veya başka sorunlarınız varsa Advil ve Motrin gibi ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Her gün ibuprofen almak kalp krizine yol açabilir

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen almak kalp krizine yol açabilir.

İbuprofen, ağrılar ve ağrılar için kolay bir çözüm olarak görülebilir; ancak, çok uzun süre alırsanız, kendinizi yıkıcı bir kardiyak olayda ağrı içinde bulabilirsiniz.

Kalp krizi geçirme düşüncesi kesinlikle korkutucudur. Neyse ki, genç ve sağlıklı olduğunuzda birine sahip olma riskiniz o kadar da yüksek değildir. Bununla birlikte, her gün ibuprofen alırsanız, sürekli arıyor olsanız bile kalp krizi geçirebilirsiniz dedi. kalbinizi daha sağlıklı hale getirmenin yolları . Göre Mayo Kliniği ,Kardiyovasküler hastalığınız varsa (veya geliştirme riskiniz yüksekse), NSAID'leri her gün almak kalp krizi geçirme şansınızı büyük ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, Rekha Mankad Mayo Clinic'in web sitesinde açıkladığı gibi, 'Aspirin bir tür NSAID olmasına rağmen, daha yüksek bir kalp krizi veya felç riski ile ilişkili görünmüyor.'

Düzenli olarak Advil veya Motrin alıyorsanız ve göğüs ağrıları veya nefes darlığı fark etmeye başladıysanız, aspirine geçmek veya alternatif ağrı kesiciler hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

İbuprofen'i her gün aldıysanız, iç kanama geliştirebilirsiniz.

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen alırsanız, iç kanama geliştirebilirsiniz.

Reçetesiz satılan ağrı kesicinin her yaştan insan için güvenli olduğuna inanılan ibuprofen, dünya çapında birçok aile için bir ilaç dolabı elyafıdır.

İster baş ağrınız ister diş ağrınız olsun, ister bu sinir bozucudan muzdarip olun aybaşının spazmı ibuprofen ağrıyı hafifletmek için harikadır. Bununla birlikte, her gün çok fazla alırsanız, NSAID aslında vücudunuzun aşırı kanamasına neden olabilir.

Madrid'deki İspanyol Farmakoepidemiyolojik Araştırma Merkezi'nin araştırması, ibuprofen'in düzenli kullanımının iyi olduğunu ortaya koydu; ancak, her gün aşırı alındığında, işler endişe verici olabilir ( Reuters ). Çalışmaya göre, daha yüksek ibuprofen dozları (1.200 ila 2.400 miligram gibi), gastrointestinal kanama veya yırtılmış mide zarının 'beş kat artmış riski' anlamına gelebilir. Ve benzeri Alberta Sağlık Hizmetleri Halihazırda gastrointestinal veya rektal kanamanız varsa, ağrıyı hafifletmek için ibuprofen veya diğer NSAID'lerin alınması kanamanın daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Her gün ibuprofen alırsanız ülser geliştirebilirsiniz.

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen alırsanız ülser geliştirebilirsiniz.

İbuprofen ağrıyı hafifletmek için alınır. Bununla birlikte, aşırı alındığında, NSAID aslında daha fazla ağrıya neden olabilir.

Daha önce ülser olduysanız, ne kadar acı verici olabileceklerini bilirsiniz. Göre Sağlık hattı ,ülserlere midenizdeki mukustaki azalma neden olur. Ancak bu mukus gittiğinde asitler mide zarınızı tahrip etmeye başlar ve bu da genellikle ağrılı bir ülsere neden olur. Ve ne yazık ki, ibuprofen'i çok uzun süre günlük almak aslında mide ülserlerine veya bağırsak sisteminizde gelişen ülserlere yol açabilir. Çoğu durumda, bu tür ülserler acil servis ziyaretine bile yol açabilir.

Amerikan Gastroenteroloji Derneği sözcüsü Doctor Byron Cryer, 'İnsanlar reçetesiz satılan bir ilacın hiçbir riski olmadığını düşünüyor' dedi. WebMD . Devam etti, 'Ancak tüm ülserlerin yaklaşık üçte biri aspirin ve diğer ağrı kesicilerden kaynaklanıyor.' Dr. Cryer, 'Kanayan ülserlerin yarısından fazlasının nedeni bu ilaçlardır.' Başka bir deyişle, ağrılı bir ülserden kaçınmak istiyorsanız, gereksiz ibuprofenden uzak durun.

Her gün ibuprofen kullanmak potasyum seviyenizi fırlatabilir

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen almak potasyum seviyenizi fırlatabilir.

İbuprofen'i her gün aldığınızda, muhtemelen vücudunuzun potasyumunu nasıl etkileyeceğini düşünmüyorsunuz. Bununla birlikte, bir dahaki sefere kendinizi Advil şişesine ulaşırken bulduğunuzda, potasyum seviyenizi daha fazla düşünmelisiniz.

Genelde insanlar potasyumu sadece yeterince sahip olmadıklarını hissederlerse düşünürler. Göre Sağlık hattı , kas krampları, halsizlik ve yorgunluğun tümü potasyum düşüklüğünün belirtileridir, bu yüzden muhtemelen birçok insan egzersiz sonrası tazelikleri için muza güveniyor. Bununla birlikte, her gün - özellikle yüksek miktarlarda - ibuprofen alırsanız, yanlışlıkla potasyum seviyelerinizi fırlatabilirsiniz. Ne yazık ki, bu vücudunuz için bazı tehlikeler oluşturabilir.

Göre GoodRx ,ibuprofen gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar 'böbreklerin potasyum tutmasına neden olarak potasyum seviyelerini yükseltir.' Potasyumunuz çok yüksekse, hayatınız risk altında olabilir. GoodRx'in belirttiği gibi, 5.5'in üzerindeki potasyum seviyeleri, bir kişinin ölümcül olduğu kanıtlanabilecek kalp durmasına neden olabilir. Yani, birkaç Advil'i bir akşamdan kalma ilacı bunun yerine alternatif çözümler denemeyi düşünün.

İbuprofen'i her gün almak karaciğeriniz için tam olarak harika değildir

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen almak

İbuprofen, bir baş ağrısı olduğunda en iyi arkadaşınız olabilir, ancak NSAID kesinlikle karaciğerinizin arkadaşı değildir.

Sağlığınızın karaciğer Vücudun en büyük ve en hayati organlarından biri olduğu için kesinlikle önemlidir. Karaciğerinizin sağlığını iyileştirmek için yapabileceğiniz pek çok şey varken,değilibuprofen'i her gün almak, karaciğeriniz için yapabileceğiniz en yararlı şeylerden biri olabilir. Uzmanlara göre, her gün ibuprofen alırsanız, aslında karaciğerinize büyük bir zarar veriyorsunuz.

Aslında, yayınlanan bir 2020 çalışması Bilimsel Raporlar ibuprofenin karaciğere kalıcı olarak zarar verebileceğini buldu. Çalışma, `` Genel olarak, verilerimiz, orta dereceli ibuprofen dozlarının karaciğeri daha önce bildirilenden daha fazla etkileyebileceğini ve proteazom disfonksiyonunu, artmış H2O2 seviyelerini, bozulmuş glikolitik yolları ve değişen yağ asidi sentezi ve oksidasyonunu içerdiğini gösteriyor '' sonucuna vardı. Artan hidrojen peroksit seviyeleri karaciğere zarar verebilir. Tıbbi Haberler Bugün .Araştırmacıların vurguladığı gibi, genel olarak güvenli, reçetesiz satılan bir ilaç olma ününe rağmen, kesinlikle gerekli olmadıkça ibuprofenden uzak durmak en iyisidir.

Her gün ibuprofen alırsanız mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen alırsanız mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

İbuprofen, gece geç saatlerde içki içmek ve parti yapmak sizi öldürücü bir baş ağrısı ve sarsılmaz mide bulantısı bıraktığında ulaşacağınız ilk ilaç olabilir. Ancak, pek çok insan muhtemelen tercih ettiklerinin farkında değil akşamdan kalma ilacı aslında midelerinin daha da hasta hissetmesine neden olabilir.

Herhangi bir ilaç gibi, ibuprofen de çok ciddi olmayan bir avuç yan etkiye sahiptir. Bununla birlikte, bu yan etkilerin kalp krizi kadar ciddi olmaması, başa çıkmanın keyifli olduğu anlamına gelmez. Bu, özellikle her gün çok fazla ibuprofen almanın süper yaygın bir yan etkisi olan mide bulantısı söz konusu olduğunda geçerlidir.

Göre Ulusal Sağlık Hizmetleri ,çok fazla ibuprofen almak mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Ve bulantı ve kusmaya ek olarak, Sağlık hattı kabızlık ve ishalin de ibuprofenin kötü yan etkilerinden ikisi olduğunu bildiriyor. Elbette, ibuprofen'i aç karnına değil yemekle birlikte almayı hatırlayarak bu rahatsızlıklardan kaçınılabilir, ancak bu bir garanti değildir.

Her gün ibuprofen alırsanız kulaklarınız çınlamaya başlayabilir.

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen alırsanız kulaklarınız çınlamaya başlayabilir.

Her gün ibuprofen almanın birçok yan etkisi vardır ve bazıları diğerlerinden daha şaşırtıcıdır.

Her gün ibuprofen almanın en yoğun veya tehlikeli yan etkisi olmasa da, ilaç kulaklarınızda çınlamaya neden olabilir. Elbette, organlarınıza veya midenizdeki ülserlere zarar vermek kadar korkutucu değil, ancak kulaklarınızdaki çınlama çeşitli problemlere yol açabilir. Ek olarak, tinnitus olarak da bilinen durumun tedavisi yoktur. Tarafından belirtildiği gibi Harvard Health Publishing ,tinnitus 'kafada harici kaynağı olmayan ses' olarak tanımlanır ve çınlama, uğultu, ıslık ve hatta çığlık şeklinde kendini gösterebilir.

Anlaşılan ibuprofen, duyduğunuz zil sesinin arkasındaki kaynak olabilir. Bazı ilaçlar (özellikle aspirin ve yüksek dozlarda alınan diğer steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar), ilaç kesildiğinde kaybolan kulak çınlamasına neden olabilir. 'Harvard Health Publishingbildirildi. Her gün ibuprofen alırsanız ve kulaklarınızda bir çınlama olduğunu fark ederseniz, hapları bırakmak akıllıca olabilir.

İbuprofen'i her gün almak hamileyken güvenli bir hareket değildir

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen almak

İbuprofen alımını listesine ekleyin hamileyken yapmaktan kaçınmanız gereken şeyler .

Hamileyken tüketmemeniz gereken birçok şey var ve bunların çoğu oldukça açık. Alkol, uyuşturucular ve belirli yiyecekler, hamileliğiniz için risk oluşturdukları için yasaklanmıştır. Bununla birlikte, bazı ilaçlar (ibuprofen gibi) hamilelik için güvenli değildir - çok fazla zarar verebilecekmiş gibi görünseler bile.

Göre Ulusal Sağlık Hizmetleri , hamile kadınlar hamileliğin ilk 30 haftasında ibuprofen almaktan kaçınmalıdır, eğer faydalar doğmamış bebeğiniz için potansiyel riskten daha ağır basmazsa. NHS'nin açıkladığı gibi, doğmamış bir bebeğin büyümesi için bu hayati süre zarfında ilacı almak, düşük dahil olmak üzere 'komplikasyon riskinin artmasına' neden olabilir. Elbette, hamileyken sağlıklı seçimler yapmak, bebeğinizin sağlığı söz konusu olduğunda son derece önemlidir. Ne yazık ki, hamileyken ibuprofen almak, özellikle ilk 30 hafta boyunca faydalardan daha fazla risk sunabilir.

İbuprofen'i her gün almak kas hasarına neden olabilir

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen almak kas hasarına neden olabilir.

Birçok kişi, egzersiz yaptıktan sonra kas ağrılarını yönetmeye yardımcı olmak için ibuprofen veya Advil alır. Bununla birlikte, her gün ibuprofen alırsanız, ciddi bir kas yaralanması yaşayabilirsiniz.

Uzmanlara göre, her gün ibuprofen alırsanız, kendinizi rabdomiyoliz geliştirme riskiyle karşı karşıya bırakmış olursunuz. Healthline'ın belirttiği gibi, 'Rabdomiyoliz, hasarlı iskelet kasının parçalanmasıdır'.Sağlık hattı,ve uygun şekilde tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine neden olabilir. Her gün ibuprofen alırsanız rabdomiyoliz gelişme riskiniz daha da artar.özelliklebaşka ilaçlar da alıyorsanız.

KİME 1997 kağıt İbuprofenin, başka bir ilaç da alan bir hastada rabdomiyolizin önde gelen nedenlerinden biri olduğu sonucuna varmıştır ve 'hastamız için güvenli olan dozu toksik hale getirerek rabdomiyoliz ve böbrek yetmezliğine neden olmuştur. Makale ayrıca bunun önemli olduğunu belirtti 'çünkü ibuprofen reçetesiz satın alınabilir ve eşzamanlı ilaç tedavisinin farmakokinetiğini etkileyebilir.' Kelimenin tam anlamıyla bir maraton koşsanız bile, ibuprofen almak en iyisi olmayabilir.

Her gün ibuprofen alırsanız yüksek tansiyon geliştirebilirsiniz.

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen alırsanız yüksek tansiyon geliştirebilirsiniz.

İbuprofen'i her gün almak, muhtemelen tansiyonunuzu herhangi bir fayda sağlamaz.

Göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri yüksek tansiyon, Amerika Birleşik Devletleri'nde inanılmaz derecede yaygın bir durumdur; ancak bu endişelenecek bir neden olmadığı anlamına gelmez. CDC'nin belirttiği gibi, yüksek tansiyon '2017'de Amerika Birleşik Devletleri'nde 472.000'den fazla insan için birincil veya katkıda bulunan ölüm nedeni' idi.

Daha da korkunç bir haberde ibuprofen, yüksek tansiyonun en yaygın nedenlerinden biridir. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak baş ağrısına veya yüksek ateşe yardımcı olmak için bu haplardan birini her içtiğinizde, aslında yüksek tansiyon riskinizi artırıyorsunuz. Ve sonra, yüksek tansiyonunuz olduğunda, vücudunuz başka hastalıklar için daha büyük bir risk altındadır. Aslında ibuprofen, yüksek tansiyonla o kadar iyi ilişkilidir ki WebMD Aslında ağrı için aspirin veya asetaminofen almanızı önerir, çünkü bu ilaçlar kan basıncı seviyelerinin tehlikeli seviyelere fırlamasıyla bağlantılı değildir. '

Her gün ibuprofen alırsanız kendinizi zayıf veya yorgun hissedebilirsiniz.

Her Gün İbuprofen Aldığınızda, Vücudunuza Olan Budur: Her gün ibuprofen alırsanız kendinizi zayıf veya yorgun hissedebilirsiniz.

Tipik olarak ibuprofen, baş ağrısı, ateş veya diğer genel ağrı türlerinden kurtulmaya çalışan kişiler tarafından alınır. Akşamdan kalma veya griple ilişkili vücut ağrılarını yenmek için ilaç kullanıyorsanız, bu steroidal olmayan anti-enflamatuar ilacın neden olabileceği yorgunluk hissini gerçekten fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, ibuprofenin en yaygın yan etkilerinden biri, genel bir zayıflık hissidir.

İbuprofenin diğer yan etkileri kadar tehlikeli gelmese de, çok yorgun hissetmekYapabilmekaslında tehlikeli olabilir. İbuprofen reçetesiz satılan bir ilaçtır, ancak GoodRx yine de kullanıcılara, kendilerini nasıl etkileyeceğini bilene kadar 'araba kullanmamalarını, makine kullanmamalarını veya zihinsel uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmamalarını' tavsiye ediyor. Bu tür ciddi uyarıların tipik olarak diğer ilaçlar (narkotik ağrı kesici ilaçlar gibi) için ayrıldığını düşünseniz de, zayıf veya aşırı yorgun hissetmek şaka değildir.

Bir süredir yorgunluk çekiyorsanız, her gün aldığınız ilaçların kaydını tutun. İbuprofen bunlardan biriyse, belki de uyuşukluk ile ilişkili olmayan bir ağrı kesici arama zamanı gelmiştir.

Tavsiye